Tarnava :: Biserica Adormirea Maicii Domnului - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Biserici

Biserica Adormirea Maicii Domnului
Târnava
 HARTA S   HARTA G   ADAUGĂ INFO   ADAUGĂ FOTO   ADAUGĂ MESAJ   FĂRĂ MESAJE 
Religie:Ortodox
Localitate:Târnava
Comună:Botoroaga
Județ:Teleorman
Adresa:în cimitir
Cod poștal:147027
Telefon :NU deținem nr. de Telefon (al preotului sau parohiei)...
Adresă de e-mail :NU deținem adresa de e-mail...
Adrese utile:episcopiaalexandriei.ro, www.botoroaga.ro, www.cjTeleorman.ro, tr.prefectura.mai.gov.ro
Hram:Adormirea Maicii Domnului
Detalii:Din tradiție și din informațiile culese întâmplător, actuala biserică, ridicată în anul 1860, este prima clădire de acest fel din zonă. Nu se știe precis dacă în aceste părți ar fi existat o altă biserică din cărămidă. De aceea considerăm că nevoile religioase erau satisfăcute de preoții din împrejurimi, mai ales de cei din Botoroaga, care aveau o biserică de lemn înaintea celei din zid. Biserica are următoarea Pisanie: , , Biserica aceasta este preasfințită, care se numește Adormirea Maicii Domnului; s-au zidit din temelie în zilele Prea Înălțatului Domn Prințul Alexandru Ioan Cuza și cârmuind biserica, Prea Sfinția Sa Mitropolitul Ungro-Vlahiei Domnul Nifon, prin cheltuiala Sfintei Mănăstiri Zlătari, în zilele Prea Fericitului Patriarh Kalinic, prin îngrijirea și strădania și oboseala Mitropolitului Levis și egumenului Atanasie al Mănăstirii Zlătari și prin îngrijirea blagosloviților locuitori ai moșiei Târnava în anul 1860, anul mântuirii. ”
Stilul este neobizantin românesc, în formă de navă, având o singură turlă. Construcția este din cărămidă arsă, fără fundație, motiv pentru care are o mare suprafață a picturii are igrasie, iar dimensiunile sfântului locaș sunt: lungimea de 26 m, lațimea de 9 m, înălțimea de 12m. Grosimea zidurilor este de 90cm. , de a lungul lor aflându-se 9 ferestre. Pridvorul, ca formă arhitecturală, are dimensiuni reduse, din zid, cu ferestre mari și duble în părți. Catapeteasma este din lemn sculptat cu motive florale și cu icoane mobile, așezate în trei rânduri suprapuse. Pardoseala este din beton cu mozaic, șlefuit bicolor, cu chenar de culoare închisă pe margine. Tehnica picturii e frescă în ulei. Nu se cunoaște anul efectuării și nici pictorul. Între pictura de pe pereții bisericii și cea de pe catapeteasmă se observă o mare deosebire în ceea ce privește concepția artistică a autorilor. Pictura de pe catapeteasmă se vede a fi opera unui mare artist, arătată prin expresivitatea culorilor dar și a figurilor. Pictura din biserică e mult inferioară, probabil fiind opera unui zugrav bisericesc. Ultima intervenție asupra picturii s-a făcut între anii 1999-2000 de către pictorul Gavriil Mocenco.
Nr. vizualizări:4345
Data ultimei vizualizări:2026-04-29 12:29:23
Data ultimei actualizări:2025-01-08 13:05:08
Data încărcării pe sit:2006-07-14 05:42:51
Nr. Mesaje:0
Nr. Fotografii:1

Clic pe fotografii pentru a le vedea in format mărit!

Data: 2015-06-25
Aparat: NIKON CORPORATION NIKON D700
Contor: 9

Vedere de ansamblu
Foto: Google Street View