John Dickson: Pe urmele lui Isus. Cercetările unui istoric - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

John Dickson: Pe urmele lui Isus. Cercetările unui istoric

[2017-03-14]
Pe urmele lui Isus
14.03.2017, Roman (Catholica) - Cartea de succes și destul de recentă a istoricului și biblistului australian, John Dickson, tradusă impecabil din limba engleză în limba română de Cristian Clopoțel îmbogățește semnificativ colecția biblică a editurii Serafica, în primul rând, însă aduce cu atât mai mult literaturii de specialitate o cercetare riguroasă despre Ioshua – Isus, fiul tâmplarului din Nazaret. Cartea are 178 de pagini, format 14Ś20 și poate fi comandată la prețul de 15 lei de pe EdituraSerafica.ro.
Specialiștii în materie, studenții la teologie, dar și orice amator de a descoperi detalii noi despre cine a fost Isus potrivit documentelor, arheologiei, izvoarelor de orice tip, se vor bucura lecturând cartea de față de limpezimea ideilor, de concizia limbajului, de noutatea punctelor de vedere. E o carte de istorie, documentată riguros; nu e apologetică decât în măsura evidenței raționale a concluziilor.
Vom afla cine este Isus pentru contemporani, pentru cercetare, pentru Biblie, pentru scriitorii apocrifi, pentru necreștini etc. și ne vom îmbogăți cu mult cunoștințele noastre despre Cel în care credem că ne vom mântui. Cititorul, indiferent cât de pregătit ar fi în materie, va descoperi o carte fascinantă prin structură, limbaj și conținut, dar va rămâne și mai edificat să afle că Isus a existat cu adevărat și că izvoarele demonstrează pe deplin aceasta. (prezentare semnată de pr. Iosif Diac, OFMConv)

Sursa: www.Culte.ro


Contor Accesări: 721, Ultimul acces: 2026-07-17 17:07:02