BIHOR. Episcopul Szilard Bogdanffy a fost declarat Fericit al Bisericii în catedrala din Oradea - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

BIHOR. Episcopul Szilard Bogdanffy a fost declarat Fericit al Bisericii în catedrala din Oradea

[2010-11-01]
Primul martir din România, beatificat de Papă
'Beatificarea a fost hotărâtă pentru a cinsti un om care a condus această Episcopie și care, în ciuda faptului că i s-a oferit de către autoritățile comuniste conducerea unei Biserici Romano-Catolice Naționale rupte de Vatican, nu și-a trădat crezul, ci a rămas fidel în credință Bisericii Universale și Sfântului Părinte Papa'
Laszlo Bocskei
Episcop
Prima beatificare a unui episcop martir catolic, din România, a avut loc sâmbătă, la Oradea, în prezența Eminenței sale cardinalul Angelo Amato, prefectul Congregației pentru Cauzele Sfinților, care a citit scrisoarea apostolică a Sfântului Părinte Papa Benedict al XVI-lea. Astfel, episcopul martir romano-catolic de Oradea și Satu Mare, Bogdánffy Szilárd, a fost beatificat în cadrul unei ceremonii, care a avut loc la Catedrala episcopală romano-catolic㠄Sfântul Ladislau', în prezența a peste două mii de credincioși. Sfânta Liturghie solemnă, prin care episcopul Szilard Bogdánffy a fost trecut în rândul fericiților, care este etapa premergătoare canonizării, a fost oficiată de cardinalul Peter Erdõ, primatul Ungariei. Alături de el, au participat la slujbă 34 de episcopi din România, Ungaria, Serbia, Ucraina și Austria și sute de preoți.
Fidel în credință
„Beatificarea a fost hotărâtă pentru a cinsti un om care a condus această Episcopie și care, în ciuda faptului că i s-a oferit de către autoritățile comuniste conducerea unei Biserici Romano-Catolice Naționale rupte de Vatican, nu și-a trădat crezul, ci a rămas fidel în credință Bisericii Universale și Sfântului Părinte Papa', a spus episcopul romano-catolic Laszlo Bocskei.Acesta a cerut, în timpul ceremoniei, cardinalului Angelo Amato, beatificarea episcopului în limbile italiană, maghiară și latină. După aceasta, cererea a fost întărită de călugărul Janos Szoke, cel care a susținut beatificarea în fața Vaticanului și care a dat citire și faptelor pe care Bogdánffy le-a săvârșit în viață. Cel mai spectaculos moment al ceremoniei a fost dezvelirea icoanei noului Fericit al Bisericii pe muzica imnului 'Laudate', compus de Beethoven. De acum înainte celebrarea Fericitului Szilard Bogdanffy va avea loc pe data de 3 octombrie. Szilard Bogdánffy s-a născut la 11 februarie 1911, în Crna Bara, localitate aflată azi pe teritoriul Serbiei. Beatificarea episcopului a generat o serie de manifestări care vor dura câteva zile, precum o expoziție, care va fi deschisă până în 7 noiembrie la Palatul episcopal, unde vor fi prezentate documente de familie, ale serviciilor secrete, fotografii și fotocopii, dar și un film documentar despre viața episcopului. Szilard Bogdánffy este al doilea episcop catolic, ridicat la rangul de fericit, pe teritoriul României. În 1092, tot la Oradea , a avut loc canonizarea Sfântului Ladislau. În calendarul romano-catolic, mai există un sfânt român, Fericitul Ieremia Valahul, un călugăr capucin care a trăit în Evul Mediu.

Sursa: www.Culte.ro


Contor Accesări: 979, Ultimul acces: 2026-07-28 06:47:45