PS Timotei Prahoveanul a hirotonit un nou diacon pentru Catedrala Patriarhala - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2025 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Știri și Evenimente

PS Timotei Prahoveanul a hirotonit un nou diacon pentru Catedrala Patriarhală

[2025-02-02]
de Andrei Ursulean

Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul l-a hirotonit duminică întru diacon pe tânărul Dimitrie Coșula, pe seama Catedralei Patriarhale.
Slujba de hirotonie a avut loc în timpul Sfintei Liturghii, la finalul căreia Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor l-a îndemnat pe tânărul teolog să fie „să fie râvnitor, evlavios, atent și punctual”.
„Să ia aminte la cinstea pe care Preafericitul Părinte Patriarh Daniel i-a făcut-o numindu-l aici, la Catedrala Patriarhală, să țină cont de exigențele unei astfel de slujiri în biserica bisericilor din România”.
„Să fie râvnitor, evlavios, atent, punctual și, mai ales, plin de căldură în slujirea pe care o va face, arătând prin toată această slujire dragostea lui, dragostea unui tânăr, nu doar față de cuvintele Evangheliei, de cuvintele Noului Testament, ci, mai ales, dragostea nemărginită față de slujirea Mântuitorului, așa cum au arătat-o ucenicii fideli care L-au slujit până la capăt pe Domnul vieții veșnice. Vrednic este!”, a adăugat ierarhul.
Diaconul Dimitrie Coșula este originar din Valea Bistriței, județul Neamț. A absolvit cursurile Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamț și ale Facultății de Teologie din Iași.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 29, Ultimul acces: 2025-02-12 13:15:42