Calendar :: Greco-catolic :: 2017 :: 11 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

NOIEMBRIE 2017

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 01 Sf doctori fără de arginți Cosma și Damian
(Pomenirea celor adormiți)
 
JOI 02 Sf M Achindin, Pigasie, Elpidifor, Aftonie, Agapie și Anempodist  
VINERI 03 Sf M Acepsima, Iosif și Aitala  
SÂMBĂTĂ 04 Cuv Ioanichie cel Mare; Sf M Nicandru și Ermeu; Sf Carol Boromeu  
DUMINICĂ 05 DUMINICA A 22-A DUPĂ RUSALII (Pilda bogatului nemilos si a săracului Lazăr)
Sf M Galaction și Epistimia, soția lui
(V 5; L 11; Ap Gal 6, 11-18; Ev Lc 16, 19-31)
 
LUNI 06 Sf Pavel Mărturisitorul al Constantinopolului  
MARȚI 07 Cei 33 Sf. m din Melitene; Cuv. Lazăr Taumaturgul.  
MIERCURI 08 SF ARHANGHELI MIHAIL, GAVRIIL ȘI RAFAIL și toate cetele puterilor cerești
(Ap Evr 2, 2-10; Ev Lc 10, 16-21)
 
JOI 09 Sf M Onisifor și Porfirie; Cuv Matroana și Teoctista din Lesbos  
VINERI 10 Sf Ap Rodion, Olimp, Erast, Terțiu, Sosipatru și Cuartus, din cei 70; Sf Mc Orest  
SÂMBĂTĂ 11 Sf M Mina, Victor, Vichentie și Ștefanida; Cuv Teodor Studitul  
DUMINICĂ 12 DUMINICA A 25-A DUPĂ RUSALII (Pilda Samarineanului milostiv)
Sf Ioan cel Milostiv al Alexandriei; Cuv Nil Sinaitul; Sf M Iosafat
(V 6; L 1; Ap Ef 4, 1-7; Ev Lc 10, 25-37)
 
LUNI 13 Sf Ioan Gură de Aur  
MARȚI 14 Sf Ap Filip  
MIERCURI 15 Sf. m. Gurie, Samona și Aviv. Începe Postul Crăciunului.  
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 16 Sf Ap și Evanghelist Matei  
VINERI 17 Sf Grigorie Taumaturgul al Neocezareei  
SÂMBĂTĂ 18 Sf M Platon; Sf M Roman și Zaheu  
DUMINICĂ 19 DUMINICA A 26-A DUPĂ RUSALII (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)
Sf Pf Avdie; Sf M Varlaam
(V 7; L 2; Ap Ef 5, 9-19; Ev Lc 12, 16-21)
 
LUNI 20 Cuv Grigorie Decapolitul; Sf Proclu al Constantinopolului; Sf M Dasius din Durostorum
(Înainteserbarea intrării în Templu a Maicii Domnului)
 
MARȚI 21 INTRAREA ÎN TEMPLU A MAICII DOMNULUI. EvU Lc 1,39-49.56; Ap Evr 9,1-7; Ev Lc 10,38-42; 11,27-28.  
MIERCURI 22 Sf. ap. Filimon, Apfia și Onisim; Sf. m. Cecilia, Valerian și Tiburțiu.  
JOI 23 Sf Amfilohiu din Iconiu și Grigorie al Agrigentului  
VINERI 24 Sf M Clement, papa Romei și Petru al Alexandriei  
SÂMBĂTĂ 25 Sf M Ecaterina din Sinai; Sf M Mercurie  
DUMINICĂ 26 DUMINICA A 30-A DUPĂ RUSALII (Păzirea poruncilor; Dregătorul bogat)
Cuv Alipie Stâlpnicul, Nicon Metanoitul și Stelian Paflagonul
(V 8; L 3; Ap Col 3, 12-16; Ev Lc 18, 18-27)
 
LUNI 27 Sf M Iacob Persul  
MARȚI 28 Cuv Ștefan cel Nou; Sf M Irinarh; Sf Caterina Labouré  
MIERCURI 29 Sf. m. Paramon și Filumen.  
JOI 30 Sf Ap Andrei, cel întâi chemat, fratele Sf Ap Petru