Calendar :: Greco-catolic :: 2017 :: 09 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

SEPTEMBRIE 2017

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 01 Cuv Simeon Stâlpnicul și Marta, mama lui
(Anul nou bisericesc)
 
SÂMBĂTĂ 02 Sf M Mamant; Sf Ioan Postitorul al Constantinopolului  
DUMINICĂ 03 DUMINICA A 13-A DUPĂ RUSALII (Pilda lucrătorilor răi)
Sf M Antim al Nicomidiei; Cuv Teoctist; Sf Grigorie cel Mare
(V 4; L 2; Ap 1 Cor 16, 13-24; Ev Mt 21, 33-44)
 
LUNI 04 Sf M Vavila al Antiohiei; Sf Pf Moise, Văzătorul de Dumnezeu  
MARȚI 05 Sf Pf Zaharia, tatăl Sf Ioan Botezătorul  
MIERCURI 06 Amintirea minunii din Colose a Sf. Arhanghel Mihail.  
JOI 07 Sf M Sozont  
VINERI 08 NAȘTEREA MAICII DOMNULUI. EvU Lc 1,39-49.56; Ap Fil 2,5-11; Ev Lc 10,38-42; 11,27-28.  
SÂMBĂTĂ 09 Sf și Drepții părinți Ioachim și Ana, părinții Maicii Domnului; Sf M Severian
(Sâmbăta dinaintea Înălțării Sf Cruci)
 
DUMINICĂ 10 DUMINICA DINAINTEA ÎNĂLȚĂRII SFINTEI CRUCI
(Convorbirea lui Isus cu Nicodim)
Sf M Minodora, Mitrodora și Nimfodora
(V 5; L 3; Ap Gal 6, 11-18; Ev In 3, 13-17)
 
LUNI 11 Cuv Teodora din Alexandria  
MARȚI 12 Sf. m. Autonom.  
MIERCURI 13 Sfințirea bisericii Învierii din Ierusalim (335); Sf. m. Corneliu Sutașul.  
JOI 14 ÎNĂLȚAREA SFINTEI CRUCI. EvU Io 12,28-36; Ap 1Cor 1,18-24; Ev Io 19,6-11.13-20.25-28.31-35. Post și ajun
VINERI 15 Sf. m. Nichita Gotul; [Sfânta Fecioară Maria Îndurerată].  
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 16 Sf M Eufimia
(Sâmbăta după Înălțarea Sf Cruci)
 
DUMINICĂ 17 DUMINICA DUPĂ ÎNĂLȚAREA SFINTEI CRUCI (Luarea Crucii și urmarea lui Isus)
Sf M Sofia și fiicele ei: Pistis, Elpis și Agapis
(V 6; L 4; Ap Gal 2, 16-20; Ev Mc 8, 34-38; 9, 1)
 
LUNI 18 Sf Eumenie al Gortinei  
MARȚI 19 Sf. m. Trofim, Savatie și Dorimedont.  
MIERCURI 20 Sf. m. Eustațiu și Teopista cu fiii lor Agapiu și Teopist.  
JOI 21 Sf Ap Cuadrat; Sf Pf Iona
(Întroptirea sărbătorii Înălțării Sf Cruci)
 
VINERI 22 Sf M Focas al Sinopei  
SÂMBĂTĂ 23 Zămislirea Sf Pf Ioan Botezătorul; Sf Padre Pio  
DUMINICĂ 24 DUMINICA A 18-A DUPĂ RUSALII (Pescuirea minunată)
Sf M Tecla, cea întocmai cu apostolii
(V 7; L 5; Ap 2 Cor 9, 6-11; Ev Lc 5, 1-11)
 
LUNI 25 Cuv Eufrosina  
MARȚI 26 Adormirea Sf Ap și Evanghelist Ioan  
MIERCURI 27 Sf. m. Calistrat și cei împreună cu el; [Sf. Vincențiu de Paul].  
JOI 28 Cuv. Hariton Mărturisitorul.  
VINERI 29 Cuv Chiriac Sihastrul  
SÂMBĂTĂ 30 Sf M Grigorie Luminătorul, apostolul armenilor