Calendar :: Greco-catolic :: 2017 :: 05 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

MAI 2017

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 01 Sf Pf Ieremia; Sf Iosif Muncitorul  
MARȚI 02 Aducerea moaștelor Sf Atanasie cel Mare  
MIERCURI 03 Sf M Timotei și soția sa Maura Harți
JOI 04 Sf M Pelaghia  
VINERI 05 Sf M Irina Harți
SÂMBĂTĂ 06 Dreptul Iov, multpătimitorul;  
DUMINICĂ 07 D DUMINICA A 4-A A PAȘTILOR (a Paraliticului de la Vitezda)
Arătarea pe cer a semnului Sf Cruci la Ierusalim
(V 3; L 5; Fap 9, 32-42; Ev In 5, 1-15)
 
LUNI 08 Sf Ap și Ev Ioan; Cuv Arsenie cel Mare; Fericitul Ieremia Românul  
MARȚI 09 Pf. Isaia; Sf. m. Hristofor.  
MIERCURI 10 Sf. Simon Zelotul.
(Înjumătățirea sărbătorii Cincizecimii)
 
JOI 11 Sf M Mochie  
VINERI 12 Sf Epifanie al Ciprului; Sf Gherman al Constantinopolului  
SÂMBĂTĂ 13 Apariția Sf Fec Maria la Fatima în 1917; Sf M Glicheria  
DUMINICĂ 14 DUMINICA A 5-A A PAȘTILOR (a Samarinencei)
Sf Ap Matia; Sf M Isidor din Chios
(V 4; L 7; Ap Fap 11, 19-30; Ev In 4, 5-42)
 
LUNI 15 Sf. cuv. Pahomie cel Mare; Sf. aep. Ahile al Larissei, Taumaturgul.  
Ziua Sărbătoarea Post
MARȚI 16 Cuv Teodor cel Sfințit; Fer Vladimir Ghika; Sf Ioan Nepomuk  
MIERCURI 17 Sf. ap. Andronic și cei împreună cu el; Sf. Iunia; [Fer. Scheffler János].  
JOI 18 Sf M Petru, Dionisie, Andrei și Cristina, Heraclie, Paulin și Veniamin  
VINERI 19 Sf M Patriciu și cei împreună cu el  
SÂMBĂTĂ 20 Sf M Talaleu; Sf Bernardin din Siena  
DUMINICĂ 21 DUMINICA A 6-A A PAȘTILOR (a Orbului din naștere)
SFINȚII ÎMPĂRAȚI CONSTANTIN ȘI MAMA SA, ELENA
(ale Dum: V 5; L 8; Ap Fap 16, 16-34; Ev In 9, 1-38)
(ale Sf: Ap Fap 26, 1, 12-20; Ev In 10, 1-9)
 
LUNI 22 Sf. m. Vasilisc; [Sf. Rita de Cascia].  
MARȚI 23 Cuv. ep. m. Mihail.  
MIERCURI 24 Cuv Simeon din Muntele Minunat
(Întroptirea sărbătorii Învierii Domnului)
 
JOI 25 ÎNĂLȚAREA DOMNULUI NOSTRU ISUS CRISTOS (Ispasul)
(Ziua Eroilor Neamului)
A treia aflare a Capului Sf Ioan Botezătorul
(Toate ale sărbătorii; Ap Fap 1, 1-12; Ev Lc 24, 36-53)
 
VINERI 26 Sf Ap Carp și Alfeu, din cei 70; Sf Filip Neri  
SÂMBĂTĂ 27 Sf. m. Eladie; Sf. Iuliu Veteranul.  
DUMINICĂ 28 DUMINICA A 7-A A PAȘTILOR
(a Sf Părinți de la Conciliul I Ecumenic, Niceea, 325)
Sf M Eutihie; Sf Beda Venerabilul
(V 6; L 10; Ap Fap 20, 16-18; 28-36; Ev In 17, 1-13)
 
LUNI 29 Sf. cuv. m. Teodosia.  
MARȚI 30 Cuv Isachie Mărturisitorul  
MIERCURI 31 Sf. m. Ermie.