Calendar :: Greco-catolic :: 2017 :: 04 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

APRILIE 2017

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 01 Cuv. Maria Egipteanca.
(Pomenirea celor adormiți)
 
DUMINICĂ 02 DUMINICA A 5-A DIN POST (a Cuv Maria Egipteanca; Cererea fiilor lui Zevedeu)
Cuv Tit, făcătorul de minuni
(V 8; L 8; Ap Evr 9, 11-14; Gal 3, 23-29; Ev Mc 10, 32-45; Lc 7, 36-50)
 
LUNI 03 Sf. cuv. Nichita Mărturisitorul.  
MARȚI 04 Cuv Gheorghe din Maleon; Sf Iosif Imnograful  
MIERCURI 05 Sf. m. Claudiu, Diodor, Victor, Victorin, Papia, Nichifor și Serapion.  
JOI 06 Sf M Irineu de Sirmium; Sf Eutihie al Constantinopolului  
VINERI 07 Sf M Gheorghe Mărturisitorul; Sf M Caliopie  
SÂMBĂTĂ 08 Sf Ap Irodion, Agav, Ruf, Flegon, Asincrit și Hermas; Sf Celestin, papa Romei
(Învierea lui Lazăr; Pomenirea celor adormiți)
 
DUMINICĂ 09 INTRAREA DOMNULUI ÎN IERUSALIM (Floriile)
Sf M Eupsihie din Cezareea
(Toate ale sărbătorii; Ap Fil 4, 4-9; Ev In 12, 1-18)
Dezlegare la pește
LUNI 10 LUNEA MARE
Sf M Terențiu, Pompei, African, Maxim și Macarie
Sf Gema Galgani
(Denie)
 
MARȚI 11 MARȚEA MARE
Sf M Antipa al Pergamului
(Denie)
 
MIERCURI 12 MIERCUREA MARE
Sf M Sava de la Buzău; Sf Vasile Mărturisitorul
(Denie)
 
JOI 13 JOIA MARE
(Cina de Taina; Întemeierea Sf Euharistii și a Preoției; Spălarea picioarelor; Denia celor 12 Evanghelii)
Sf Martin, papa Romei
 
VINERI 14 VINEREA MARE
(Patima și moartea Domnului; Orele Împărătești; Prohodul Domnului)
(Zi aliturgică; Post și ajun)
Sf Ap Aristarh, Pud și Trofim
 
SÂMBĂTĂ 15 SÂMBĂTA MARE
(Coborârea la iad)
Sf M Crescent
 
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 16 ÎNVIEREA DOMNULUI NOSTRU ISUS CRISTOS
Sf M Agapia, Irina și Hionia; Sf Bernadeta Soubirous
(Canonul Învierii; V 1; Ap Fap 1, 1-8; Ev la Lit In 1, 1-17; Ev la Vec In 20, 19-25)
 
LUNI 17 LUNEA LUMINATĂ
Sf M Simeon din Persia; Cuv Acachie al Melitinei
Sf Agapet, papa Romei
(Canonul Învierii; V 2; Ap Fap 1, 12-17 și 21-26; Ev In 1, 18-28)
 
MARȚI 18 MARȚEA LUMINATĂ
Cuv Ioan, ucenicul Sf Grigorie Decapolitul
(Canonul Învierii; V 3; Ap Fap 2, 14-21; Ev Lc 24, 12-35)
 
MIERCURI 19 MIERCUREA LUMINATĂ
Cuv Ioan Paleolavritul; Sf M Pafnutie
Harți
JOI 20 JOIA LUMINATĂ
Sf Teotim al Tomisului; Cuv Teodor Trihina
 
VINERI 21 VINEREA LUMINATĂ
Izvorul Tămăduirii
Sf M Ianuariu și însoțitorii lui
Harți
SÂMBĂTĂ 22 SÂMBĂTA LUMINATĂ
Cuv Teodor Siceotul
 
DUMINICĂ 23 DUMINICA A 2-A A PAȘTILOR (a Tomii)
SF M GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUNȚĂ
(ale Dum: V 1; L 1; Ap Fap 5, 12-20; Ev In 20, 19-31)
(ale Sf: Ap Fap 12, 1-11; Ev In 15, 17-27 și 16, 1-2)
 
LUNI 24 Cuv Elisabeta; Sf M Sava Stratilat  
MARȚI 25 Sf. ap. și ev. Marcu.  
MIERCURI 26 Sf. ep. m. Vasile al Amasiei  
JOI 27 Sf M Simeon, rudenia Domnului  
VINERI 28 Sf. ap. Iason și Sosipatru, din cei 70; Sf. m. Dada, Maxim și Quintilian.  
SÂMBĂTĂ 29 Sf 9 M din Cizic; Sf Ecaterina de Siena, patroana Europei  
DUMINICĂ 30 DUMINICA A 3-A A PAȘTILOR (a Mironosițelor)
Sf Ap Iacob cel mare, fratele Sf Ap Ioan
(V 2; L 4; Ap Fap 6, 1-7; Ev Mc 15, 43-47; 16, 1-8)