Calendar :: Greco-catolic :: 2017 :: 02 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

FEBRUARIE 2017

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 01 Sf M Trifon, Perpetua și Felicitas
(Înainteserbarea Întâmpinării Domnului)
 
JOI 02 ÎNTÂMPINAREA DOMNULUI ÎN TEMPLU. Ziua Vieții Consacrate. EvU Lc 2,25-32; Ap Evr 7,7-17; Ev Lc 2,22-40.  
VINERI 03 Dreptul Simeon și Profetesa Ana  
SÂMBĂTĂ 04 Cuv Isidor Pelusiotul; Sf M Avramie  
DUMINICĂ 05 DUMINICA VAMEȘULUI ȘI A FARISEULUI
Sf M Agata și Teodula
(V 8; L 11; Ap 2 Tim 3, 10-15; Ev Lc 18, 10-14)
(Începe Triodul)
 
LUNI 06 Sf. ep. Vucol al Smirnei; Sf. m. Iulian.  
MARȚI 07 Sf Partenie al Lampsacului; Cuv Luca; Sf 1003 M din Nicomidia  
MIERCURI 08 Sf. m. Teodor Stratilat; Pf. Zaharia Harți
JOI 09 Sf M Nichifor
(Întroptirea sărbătorii Întâmpinării Domnului)
 
VINERI 10 Sf M Haralambie; Sf Scolastica  
SÂMBĂTĂ 11 S Blasiu, m, ep (+ sec IV). [Prima apariție a Preas Fec Maria la Lourdes (1858)].  
DUMINICĂ 12 DUMINICA FIULUI RISIPITOR
Sf Meletie al Antiohiei
(V 1; L 1; Ap 1 Cor 6, 12-20; Ev Lc 15, 11-32)
 
LUNI 13 Cuv Martinian  
MARȚI 14 Cuv Auxențiu; Sf Ciril și Metodiu, Patronii Europei  
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 15 Sf. ap. Onisim.  
JOI 16 Sf M Pamfil și cei împreună cu el  
VINERI 17 Sf M Teodor Tiron  
SÂMBĂTĂ 18 Sf Leon cel Mare, papa Romei; Sf Bernadeta Soubirous  
DUMINICĂ 19 DUMINICA ÎNFRICOȘĂTOAREI JUDECĂȚI (a lăsatului de carne)
Sf Ap Arhip, Filimon și soția sa, Apfia
(V 2; L 2; Ap 1 Cor 8, 8-13; 9, 1-2; Ev Mt 25, 31-46)
 
LUNI 20 Sf Leon al Cataniei  
MARȚI 21 Cuv Timotei; Sf Eustațiu al Antiohiei  
MIERCURI 22 Aflarea moaștelor martirilor din Eughenion. Dezlegare la ouă, lapte și brânză
JOI 23 Sf. ep. m. Policarp al Smirnei.  
VINERI 24 Întâia și a doua aflare a Capului Sf Ioan Botezătorul Dezlegare la ouă, lapte și brânză
SÂMBĂTĂ 25 Sf Tarasie al Constantinopolului  
DUMINICĂ 26 DUMINICA IZGONIRII LUI ADAM DIN RAI (a lăsatului de brânză)
Sf Porfiriu al Gazei
(V 3; L 3; Ap Rom 13, 11-14; 14, 1-4; Ev Mt 6, 14-21)
(Lăsarea Postului Mare)
 
LUNI 27 Cuv Procopie Decapolitul și Talaleu
(Începe Postul Mare)
 
MARȚI 28 Cuv Vasile Mărturisitorul; Cuv Ioan Casian Romanul