Calendar :: Greco-catolic :: 2014 :: 11 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

NOIEMBRIE 2014

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 01 Sf doctori fără de arginți Cosma și Damian
(Pomenirea celor adormiți)
 
DUMINICĂ 02 DUMINICA A 22-A DUPĂ RUSALII (Pilda bogatului nemilos si a săracului Lazăr)
Sf M Achindin, Pigasie, Elpidifor, Aftonie, Agapie și Anempodist
(V 4; L 10; Ap Gal 6, 11-18; Ev Lc 16, 19-31)
 
LUNI 03 Sf M Acepsima, Iosif și Aitala  
MARȚI 04 Cuv Ioanichie cel Mare; Sf M Nicandru și Ermeu; Sf Carol Boromeu  
MIERCURI 05 Sf M Galaction și Epistimia, soția lui  
JOI 06 Sf Pavel Mărturisitorul al Constantinopolului  
VINERI 07 Cei 33 Sf. m din Melitene; Cuv. Lazăr Taumaturgul.  
SÂMBĂTĂ 08 SF ARHANGHELI MIHAIL, GAVRIIL ȘI RAFAIL și toate cetele puterilor cerești
(Ap Evr 2, 2-10; Ev Lc 10, 16-21)
 
DUMINICĂ 09 DUMINICA A 24-A DUPĂ RUSALII (Învierea fiicei lui Iair)
Sf M Onisifor și Porfirie; Cuv Matroana și Teoctista din Lesbos
(V 5; L 11; Ap Ef 2, 14-22; Ev Lc 8, 41-56)
 
LUNI 10 Sf Ap Rodion, Olimp, Erast, Terțiu, Sosipatru și Cuartus, din cei 70; Sf Mc Orest  
MARȚI 11 Sf M Mina, Victor, Vichentie și Ștefanida; Cuv Teodor Studitul  
MIERCURI 12 Sf Ioan cel Milostiv al Alexandriei; Cuv Nil Sinaitul; Sf M Iosafat  
JOI 13 Sf Ioan Gură de Aur
(Lăsarea Postului Nașterii Domnului)
 
VINERI 14 Sf Ap Filip
(Începe Postul Nașterii Domnului)
Post
SÂMBĂTĂ 15 Sf M Gurie, Samona și Aviv Post
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 16 DUMINICA A 25-A DUPĂ RUSALII (Pilda Samarineanului milostiv)
Sf Ap și Evanghelist Matei
(V 6; L 1; Ap Ef 4, 1-7; Ev Lc 10, 25-37)
Post
LUNI 17 Sf Grigorie Taumaturgul al Neocezareei Post
MARȚI 18 Sf M Platon; Sf M Roman și Zaheu Post
MIERCURI 19 Pf. Avdie; Sf. m. Varlaam Post
JOI 20 Cuv Grigorie Decapolitul; Sf Proclu al Constantinopolului; Sf M Dasius din Durostorum
(Înainteserbarea intrării în Templu a Maicii Domnului)
Post
VINERI 21 INTRAREA ÎN TEMPLU A MAICII DOMNULUI
(Toate ale sărbătorii; Ap Evr 9, 1-7; Ev Lc 10, 38-42; 11, 27-28)
Post
SÂMBĂTĂ 22 Sf Ap Filimon, Arhip, Apfia și Onisim; Sf M Cecilia; Sf M Valerian și Tiburțiu Post
DUMINICĂ 23 DUMINICA A 26-A DUPĂ RUSALII (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)
Sf Amfilohiu din Iconiu și Grigorie al Agrigentului
(V 7; L 2; Ap Ef 5, 9-19; Ev Lc 12, 16-21)
Post
LUNI 24 Sf M Clement, papa Romei și Petru al Alexandriei Post
MARȚI 25 Sf M Ecaterina din Sinai; Sf M Mercurie
(Întroptirea sărbătorii intrării în Templu a Maicii Domnului)
Post
MIERCURI 26 Cuv Alipie Stâlpnicul, Nicon Metanoitul și Stelian Paflagonul Post
JOI 27 Sf. m. Iacob Persul. Post
VINERI 28 Cuv Ștefan cel Nou; Sf M Irinarh; Sf Caterina Labouré Post
SÂMBĂTĂ 29 Sf M Paramon, Filumen și Valerin Post
DUMINICĂ 30 DUMINICA A 30-A DUPĂ RUSALII (Păzirea poruncilor; Dregătorul bogat)
Sf Ap Andrei, cel întâi chemat, fratele Sf Ap Petru
(V 8; L 3; Ap Col 3, 12-16; Ev Lc 18, 18-27)
Post