Calendar :: Greco-catolic :: 2014 :: 10 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

OCTOMBRIE 2014

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 01 Acoperământul Maicii Domnului; Sf Ap Anania; Cuv Roman Melodul; Sf Tereza a Pruncului Isus  
JOI 02 Sf M Ciprian; Sf M Iustina, diaconița  
VINERI 03 Sf M Dionisie Areopagitul; Fer Ignațiu Bogdánffy  
SÂMBĂTĂ 04 Sf M Ierotei al Atenei; Sf Francisc de Assisi  
DUMINICĂ 05 DUMINICA A 19-A DUPĂ RUSALII (Iubirea vrăjmașilor)
Sf M Haritina și Mamelta
(V 8; L 6; Ap 2 Cor 11, 31-33; 12, 1-9; Ev Lc 6, 31-36)
 
LUNI 06 Sf Ap Toma  
MARȚI 07 Sf Fecioară Maria, Regina Rozariului; Sf M Sergiu și Vach  
MIERCURI 08 Cuv Pelaghia și Taisia  
JOI 09 Sf Ap Iacob al lui Alfeu; Cuv Andronic și Atanasia  
VINERI 10 Sf. m. Eulampie și sora sa Eulampia.  
SÂMBĂTĂ 11 Sf Ap și Diacon Filip; Cuv Teofan Mărturisitorul  
DUMINICĂ 12 DUMINICA A 21-A DUPĂ RUSALII (Pilda Semănătorului; a Sf Părinți de la Conciliul VII Ecumenic, Niceea, 787)
Sf M Prov, Tarah și Andronic
(V 1; L 7; Ap Gal 2, 16-20; Tit 3, 8-15; Ev Lc 8, 5-15; In 17, 1-13)
 
LUNI 13 Sf M Carp, Papil, Agatodor și Agatonica  
MARȚI 14 Sf M Nazarie, Ghervasie, Protasie, Celsie și Silvan; Cuv Cosma al Maiumei; Cuv Paraschiva  
MIERCURI 15 Sf M Lucian din Antiohia; Sf Tereza de Avila  
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 16 Sf M Longin Sutașul; Sf Margareta Maria Alacoque  
VINERI 17 Sf Pf Osea; Cuv M Andrei Cretanul  
SÂMBĂTĂ 18 Sf. ap. și ev. Luca  
DUMINICĂ 19 DUMINICA A 20-A DUPĂ RUSALII (Învierea fiului văduvei din Nain)
Sf Pf Ioil; Sf M Var, Felix Eusebiu; Sf Paul al Crucii
(V 2; L 8; Ap Gal 1, 11-19; Ev Lc 7, 11-16)
 
LUNI 20 Sf M Artemie  
MARȚI 21 Cuv. Ilarion cel Mare; Cuv. Ursula.  
MIERCURI 22 Sf Averchie, cel întocmai cu apostolii; Sf 7 tineri din Efes  
JOI 23 Sf. ap. Iacob, rudenia Domnului  
VINERI 24 Sf. m. Areta și cei împreună cu el  
SÂMBĂTĂ 25 Sf. m. Marcian și Martirie.  
DUMINICĂ 26 DUMINICA A 23-A DUPĂ RUSALII (Eliberarea demonizatului din ținutul Gherghesenilor)
SF M DUMITRU, IZVORÂTORUL DE MIR și amintirea cutremurului din 740
(V 3; L 9; Ap Ef 2, 4-10; Ev Lc 8, 26-39; ale Sărbători: Ap 2 Tim 2, 1-10; Ev In 15, 17-27; 16, 1-2; Mt 8, 23-27)
 
LUNI 27 Sf M Nestor  
MARȚI 28 Sf M Terentie; Cuv Neonila; Cuv Ștefan Savaitul  
MIERCURI 29 Cuv. m. Anastasia Romana; Cuv. Avramie  
JOI 30 Sf. m. Zenovie și sora sa Zenovia  
VINERI 31 Sf Ap Stahie, Amplie, Urban, Aristobul, Narcis și Apelie; Sf M Epimah