Calendar :: Greco-catolic :: 2014 :: 09 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

SEPTEMBRIE 2014

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 01 Cuv Simeon Stâlpnicul și Marta, mama lui
(Anul nou bisericesc)
 
MARȚI 02 Sf M Mamant; Sf Ioan Postitorul al Constantinopolului  
MIERCURI 03 Sf M Antim al Nicomidiei; Cuv Teoctist; Sf Grigorie cel Mare  
JOI 04 Sf M Vavila al Antiohiei; Sf Pf Moise, Văzătorul de Dumnezeu  
VINERI 05 Sf Pf Zaharia, tatăl Sf Ioan Botezătorul  
SÂMBĂTĂ 06 Minunea Sf Arhanghel Mihail în Colose  
DUMINICĂ 07 DUMINICA DINAINTEA ÎNĂLȚĂRII SFINTEI CRUCI (Convorbirea lui Isus cu Nicodim)
Sf M Sozont
(V 4; L 2; Ap Gal 6, 11-18; Ev In 3, 13-17)
(Înainteserbarea Nașterii Maicii Domnului)
 
LUNI 08 NAȘTEREA MAICII DOMNULUI
(Toate ale sărbătorii; Ap Fil 2, 5-11; Ev Lc 10, 38-42; 11, 27-28)
 
MARȚI 09 Sf și Drepții părinți Ioachim și Ana, părinții Maicii Domnului; Sf M Severian  
MIERCURI 10 Sf. m. Minodora, Mitrodora și Nimfodora.  
JOI 11 Cuv. Teodora din Alexandria  
VINERI 12 Sf M Autonom, Macedonie și Teodul
(Întroptirea sărbătorii Nașterii Maicii Domnului)
 
SÂMBĂTĂ 13 XXXXXXXXXXXXXSfințirea Bisericii Învierii din Ierusalim; Sf M Corneliu Sutașul
(Sâmbăta dinaintea Înălțării Sf Cruci)
(Înainteserbarea Înălțării Sfintei Cruci)
 
DUMINICĂ 14 ÎNĂLȚAREA SFINTEI CRUCI (Răstignirea lui Isus)
(Post și ajun)
(Toate ale sărbătorii; Ap 1 Cor 1, 18-24; Ev In 19, 6-11; 13-20; 25-28 și 31-35)
Post și ajun
LUNI 15 Sf Fecioară Maria Îndurerată; Sf M Nichita Romanul  
Ziua Sărbătoarea Post
MARȚI 16 Sf. m. Eufemia.  
MIERCURI 17 Sf. m. Sofia și fiicele ei Pistis, Elpis și Agapis.  
JOI 18 Sf. ep. m. Eumenie al Gortinei.  
VINERI 19 Sf. m. Trofim, Savatie și Dorimedont.  
SÂMBĂTĂ 20 Sf M Eustațiu și soția sa, Teopista cu fiii lor: Agapiu și Teopist
(Sâmbăta după Înălțarea Sf Cruci)
 
DUMINICĂ 21 DUMINICA DUPĂ ÎNĂLȚAREA SFINTEI CRUCI (Luarea Crucii și urmarea lui Isus)
Sf Ap Cuadrat; Sf Pf Iona
(V 6; L 4; Ap Gal 2, 16-20; Ev Mc 8, 34-38; 9, 1)
(Întroptirea sărbătorii Înălțării Sf Cruci)
 
LUNI 22 Sf M Focas al Sinopei  
MARȚI 23 Zămislirea Sf Pf Ioan Botezătorul; Sf Padre Pio  
MIERCURI 24 Sf M Tecla, cea întocmai cu apostolii  
JOI 25 Cuv. Eufrosina.  
VINERI 26 Adormirea Sf Ap și Evanghelist Ioan  
SÂMBĂTĂ 27 Sf M Calistrat și cei 49 de martiri împreună cu el; Sf Vincențiu de Paul  
DUMINICĂ 28 DUMINICA A 18-A DUPĂ RUSALII (Pescuirea minunată Cuv Hariton Mărturisitorul; Sf Pf Baruh
(V 7; L 5; Ap 2 Cor 9, 6-11; Ev Lc 5, 1-11)
 
LUNI 29 Cuv Chiriac Sihastrul  
MARȚI 30 Sf M Grigorie Luminătorul, apostolul armenilor