Calendar :: Greco-catolic :: 2014 :: 07 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IULIE 2014

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
MARȚI 01 Sf. m. Cosma și Damian, doctori fără plată.  
MIERCURI 02 Aducerea veșmântului Născătoarei de Dumnezeu în Biserica Vlaherne  
JOI 03 Sf M Iacint; Sf Anatolie al Constantinopolului  
VINERI 04 Sf. aep. Andrei Cretanul.  
SÂMBĂTĂ 05 Cuv Atanasie Atonitul; Cuv Lampadie; Sf Marta; Sf M Filomena  
DUMINICĂ 06 DUMINICA A 4-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea slugii sutașului)
Cuv Sisoe cel Mare; Sf Maria Goretti
(V 3; L 4; Ap Rom 6, 18-23; Ev Mt 8, 5-13; In 17, 1-13)
 
LUNI 07 Sf M Chiriachi; Cuv Toma din Maleon și Acachie  
MARȚI 08 Sf M Procopie; Sf M Epictet și Astion  
MIERCURI 09 Sf M Pancrațiu din Sicilia și Ciril  
JOI 10 Sf. m. uciși la Nicopole, Armenia.  
VINERI 11 Sf M Eufimia; intervenția ei la Conciliul din Calcedon, 451  
SÂMBĂTĂ 12 Sf. m. Proclu și Ilarie  
DUMINICĂ 13 DUMINICA A 5-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea demonizaților din ținutul Gadarenilor; a Sf Părinți de la Conciliile II-VI Ecumenice)
Sf Arhanghel Gavriil; Cuv Ștefan Savaitul
(V 4; L 5; Rom 10, 1-10; Ev Mt 8, 28-34; IX, 1; In 17, 1-13)
 
LUNI 14 Sf Ap Acvila; Cuv Iosif Mărturisitorul  
MARȚI 15 Sf. m. Chiriac și mama sa Iulita.  
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 16 Sf Fecioară Maria, Regina Carmelului; Sf M Atinoghen și cei 10 ucenici ai săi  
JOI 17 Sf. m. Marina.  
VINERI 18 Sf. m. Emilian din Durostorum.  
SÂMBĂTĂ 19 Cuv Macrina, sora Sf Vasile cel Mare; Cuv Die  
DUMINICĂ 20 DUMINICA A 6-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea slăbănogului din Capernaum)
SF PROFET ILIE TESVITEANUL (V 5; L 6; Ap Rom 12, 6-14; Ev Mt 9, 1-8; ale Sărbători: Ap Iac 5, 10-20; Ev Lc 4, 22-30)
 
LUNI 21 Cuv Simeon, Cel nebun pentru Cristos și Ioan Pustnicul  
MARȚI 22 Sf Maria Magdalena, cea întocmai cu Apostolii  
MIERCURI 23 Aducerea moaștelor Sf M Foca la Constantinopol; Sf Pf Iezechiel; Sf Brigitta, patroana Europei  
JOI 24 Sf. m. Cristina  
VINERI 25 Adormirea Sf. Ana, mama Maicii Domnului; Cuv. Olimpiada și Eupraxia.  
SÂMBĂTĂ 26 Sf M Ermolae, Ermip și Ermocrat; Sf M Paraschiva din Roma  
DUMINICĂ 27 DUMINICA A 7-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea orbilor și a mutului din Capernaum)
Sf M Pantelimon, doctor fără arginți
(V 6; L 7; Ap Rom 15, 1-7; Ev In 9, 27-35)
 
LUNI 28 Sf Ap și Diaconi: Prohor, Nicanor, Timon și ParmenaMt 8,28-9,1.  
MARȚI 29 Sf M Calinic, Mamant și Veniamin; Sf M Teodota cu fiii ei  
MIERCURI 30 Sf Ap Sila, Silvan, Crescent, Epenet și Andronic; Sf M Iulita; Sf M Valentin al Umbriei  
JOI 31 Sf Evdochim; Sf Ignațiu de Loyola
(Lăsarea Postului Adormirii Maicii Domnului)