Calendar :: Greco-catolic :: 2014 :: 06 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IUNIE 2014

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 01 DUMINICA A 7-A A PAȘTILOR (a Sf Părinți de la Conciliul I Ecumenic, Niceea, 325)
Sf M Iustin Martirul și Filosoful și cei împreună cu el
(V 6; L 10; Ap Fap 20, 16-18; 28-36; Ev In 17, 1-13)
 
LUNI 02 Sf Nichifor al Constantinopolului  
MARȚI 03 Sf. m. Lucilian și Paula cu fiii lor.  
MIERCURI 04 Sf Mc Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel; Sf Mitrofan al Constantinopolului  
JOI 05 Sf. ep. m. Dorotei al Tirului.  
VINERI 06 Cuv Visarion, făcătorul de minuni și Ilarion cel Nou
(Întroptirea sărbătorii Înălțării Domnului)
 
SÂMBĂTĂ 07 Sf M Teodot al Ancirei
(Pomenirea celor adormiți)
 
DUMINICĂ 08 COBORÂREA SFÂNTULUI SPIRIT (Duminica Mare a Rusaliilor)
Aducerea moaștelor Sf M Teodor Stratilat
(Toate ale sărbătorii; Ap Fapte 2, 1-11; Ev In 7, 37-53; 8, 12; Vecernia plecării genunchilor)
 
LUNI 09 PREASFÂNTUL ȘI DE VIAȚĂ FĂCĂTORUL SPIRIT
PREASFÂNTA TREIME – Hramul Catedralei Arhiepiscopale Majore din Blaj
Sf Ciril al Alexandriei
(Ap Ef 5, 8-19; Ev Mt 18, 10-20)
 
MARȚI 10 Sf M Timotei al Prusei; Sf M Alexandru și Antonin  
MIERCURI 11 Sf Ap Bartolomeu și Barnaba Harți
JOI 12 Cuv. Onofrei; Cuv. Petru Atonitul.  
VINERI 13 Sf M Achilina; Sf Trifilie al Leucosiei Ciprului Harți
SÂMBĂTĂ 14 Sf Pf Elisei; Sf Metodiu al Constantinopolului
(Întroptirea sărbătorii Coborârii Sfântului Spirit)
 
DUMINICĂ 15 DUMINICA 1-A DUPĂ RUSALII (a Tuturor Sfinților)
Sf Pf Amos; Sf Ieronim
(V 8; L 1; Ap Evr 11, 33-40; 12, 1-2; Ev Mt 10, 32-35; 37-38; 19, 27-30)
(Lăsarea Postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel)
 
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 16 Sf Tihon al Amatuntei Ciprului
(Începe Postul Sf Ap Petru și Pavel)
Post
MARȚI 17 Sf M Manuel, Sabel, Ismail și Inocențiu Post
MIERCURI 18 Sf M Leonțiu, Ipatie și Teodul Post
JOI 19 Sf. ap. Iuda Tadeul Post
VINERI 20 Sf M Metodiu al Olimpului Post
SÂMBĂTĂ 21 Sf M Iulian din Tars; Sf Alois Gonzaga Post
DUMINICĂ 22 DUMINICA A 2-A DUPĂ RUSALII (Chemarea primilor Apostoli)
Sf M Eusebiu din Samosata; Sf Paulin de Nola
(V 1; L 2; Ap Rom 2, 10-16; Ev Mt 4, 18-23)
Post
LUNI 23 Sf M Agripina Post
MARȚI 24 NAȘTEREA SF IOAN BOTEZĂTORUL (Sânzienele)
(Ap Rom 13, 11-14; Ev Lc 1, 1-25; 57-68; 76-77 și 80)
Post
MIERCURI 25 Cuv. m. Febronia Post
JOI 26 Cuv David din Tesalonic; Sf Ioan al Goției Post
VINERI 27 Cuv. Samson, primitorul de străini. Post
SÂMBĂTĂ 28 Aducerea la Roma a moaștelor Sf doctori fără de arginți, Cir și Ioan
(Încheierea Postului Sf Apostoli Petru și Pavel)
Post
DUMINICĂ 29 DUMINICA A 3-A DUPĂ RUSALII (Despre grijile vieții)
SF APOSTOLI PETRU ȘI PAVEL
(V 2; L 3; Ap Rom 5, 1-10; Ev Mt 6, 22-23; ale Sărbătorii: Ap 2 Cor 11, 21-33; 12, 1-9; Ev Mt 16, 13-19)
 
LUNI 30 Serbarea celor 12 Sfinți Apostoli