Calendar :: Greco-catolic :: 2014 :: 05 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

MAI 2014

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 01 Sf Pf Ieremia; Sf Iosif Muncitorul  
VINERI 02 Aducerea moaștelor Sf Atanasie cel Mare  
SÂMBĂTĂ 03 Sf M Timotei și soția sa Maura  
DUMINICĂ 04 DUMINICA A 3-A A PAȘTILOR (a Mironosițelor)
Sf M Pelaghia
(V 2; L 4; Ap Fap 6, 1-7; Ev Mc 15, 43-47; 16, 1-8)
 
LUNI 05 Sf M Irina  
MARȚI 06 Dreptul Iov, multpătimitorul; Sf Dominic Savio  
MIERCURI 07 Arătarea pe cer a semnului Sf Cruci la Ierusalim  
JOI 08 Sf Ap și Ev Ioan; Cuv Arsenie cel Mare; Fericitul Ieremia Românul  
VINERI 09 Pf. Isaia; Sf. m. Hristofor.  
SÂMBĂTĂ 10 Sf. Simon Zelotul.  
DUMINICĂ 11 DUMINICA A 4-A A PAȘTILOR (a Paraliticului de la Vitezda)
Sf M Mochie
(V 3; L 5; Fap 9, 32-42; Ev In 5, 1-15)
 
LUNI 12 Sf Epifanie al Ciprului; Sf Gherman al Constantinopolului  
MARȚI 13 Apariția Sf Fec Maria la Fatima în 1917; Sf M Glicheria  
MIERCURI 14 Sf Ap Matia; Sf M Isidor din Chios
(Înjumătățirea sărbătorii Cincizecimii)
 
JOI 15 Cuv. Pahomie cel Mare; Sf. aep. Ahile al Larissei, Taumaturgul.  
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 16 Cuv Teodor cel Sfințit; Fer Vladimir Ghika; Sf Ioan Nepomuk  
SÂMBĂTĂ 17 Sf Ap Andronic; Sf Iunia; Fer Ioan Scheffler  
DUMINICĂ 18 DUMINICA A 5-A A PAȘTILOR (a Samarinencei)
Sf M Petru, Dionisie, Andrei și Cristina, Heraclie, Paulin și Veniamin
(V 4; L 7; Ap Fap 11, 19-30; Ev In 4, 5-42)
 
LUNI 19 Sf M Patriciu și cei împreună cu el  
MARȚI 20 Sf M Talaleu; Sf Bernardin din Siena  
MIERCURI 21 SFINȚII ÎMPĂRAȚI CONSTANTIN ȘI MAMA SA, ELENA
(Ap Fap 26, 1, 12-20; Ev In 10, 1-9)
 
JOI 22 Sf. m. Vasilisc; [Sf. Rita de Cascia].  
VINERI 23 Cuv. ep. m. Mihail.  
SÂMBĂTĂ 24 Cuv. Simeon din Muntele Minunat.  
DUMINICĂ 25 DUMINICA A 6-A A PAȘTILOR (a Orbului din naștere)
A treia aflare a Capului Sf Ioan Botezătorul
(V 5; L 8; Ap Fap 16, 16-34; Ev In 9, 1-38)
 
LUNI 26 Sf Ap Carp și Alfeu, din cei 70; Sf Filip Neri  
MARȚI 27 Sf M Iuliu Veteranul; Sf M Terapont și Eladie; Sf Augustin de Canterbury  
MIERCURI 28 Sf M Eutihie; Sf Beda Venerabilul
(Întroptirea sărbătorii Învierii Domnului)
 
JOI 29 ÎNĂLȚAREA DOMNULUI NOSTRU ISUS CRISTOS (Ispasul)
Sf M Teodosia
(Toate ale sărbătorii; Ap Fap 1, 1-12; Ev Lc 24, 36-53)
Ziua Eroilor Neamului
 
VINERI 30 Cuv Isachie Mărturisitorul  
SÂMBĂTĂ 31 Sf M Ermiu