Calendar :: Greco-catolic :: 2014 :: 02 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

FEBRUARIE 2014

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 01 Sf M Trifon, Perpetua și Felicitas (Înainteserbarea Întâmpinării Domnului)  
DUMINICĂ 02 DUMINICA A 17-A DUPĂ RUSALII (a Femeii cananeence)
ÎNTÂMPINAREA DOMNULUI NOSTRU ISUS CRISTOS ÎN TEMPLU
(V 7; L 10; Ap 2 Cor 6, 16-18; 7, 1; Ev Mt 15, 21-28; ale Sărbători: Ap Evr 7, 7-17; Ev Lc 2, 22-40)
 
LUNI 03 Dreptul Simeon și Profetesa Ana  
MARȚI 04 Cuv Isidor Pelusiotul; Sf M Avramie  
MIERCURI 05 Sf M Agata și Teodula  
JOI 06 Sf. ep. Vucol al Smirnei; Sf. m. Iulian.  
VINERI 07 Sf Partenie al Lampsacului; Cuv Luca; Sf 1003 M din Nicomidia  
SÂMBĂTĂ 08 Sf M Teodor Stratilat; Sf Pf Zaharia; Sf M surori Marta și Maria  
DUMINICĂ 09 DUMINICA VAMEȘULUI ȘI A FARISEULUI
Sf M Nichifor
(V 8; L 11; Ap 2 Tim 3, 10-15; Ev Lc 18, 10-14)
(Întroptirea sărbătorii Întâmpinării Domnului)
(Începe Triodul)
 
LUNI 10 Sf M Haralambie; Sf Scolastica  
MARȚI 11 S Blasiu, m, ep (+ sec IV). [Prima apariție a Preas Fec Maria la Lourdes (1858)].  
MIERCURI 12 Sf Meletie al Antiohiei; Sf M Cristea Harți
JOI 13 Cuv Martinian; Sf M Acvila și soția sa Priscila  
VINERI 14 Cuv Auxențiu; Sf Ciril și Metodiu, Patronii Europei Harți
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 15 Sf. ap. Onisim.  
DUMINICĂ 16 DUMINICA FIULUI RISIPITOR
Sf M Pamfil și cei împreună cu el
(V 1; L 1; Ap 1 Cor 6, 12-20; Ev Lc 15, 11-32)
 
LUNI 17 Sf M Teodor Tiron  
MARȚI 18 Sf Leon cel Mare, papa Romei; Sf Bernadeta Soubirous  
MIERCURI 19 Sf. ap. Arhip, Filimon și Apfia.  
JOI 20 Sf Leon al Cataniei; Sf Agaton, papa Romei  
VINERI 21 Cuv. Timotei; Sf. Eustatie al Antiochiei.  
SÂMBĂTĂ 22 Aflarea moaștelor martirilor din Eugenion
(Pomenirea celor adormiți)
 
DUMINICĂ 23 DUMINICA ÎNFRICOȘĂTOAREI JUDECĂȚI (a lăsatului de carne)
Sf M Policarp al Smirnei
(V2; L 2; Ap 1 Cor 8, 8-13; 9, 1-2; Ev Mt 25, 31-46)
 
LUNI 24 Întâia și a doua aflare a Capului Sf Ioan Botezătorul  
MARȚI 25 Sf Tarasie al Constantinopolului  
MIERCURI 26 Sf. ep. Porfirie al Gazei. Dezlegare la ouă, lapte și brânză
JOI 27 Cuv Procopie Decapolitul și Talaleu  
VINERI 28 Cuv Vasile Mărturisitorul; Cuv Ioan Casian Romanul Dezlegare la ouă, lapte și brânză