Calendar :: Greco-catolic :: 2014 :: 01 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IANUARIE 2014

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
MIERCURI 01 TĂIEREA ÎMPREJUR A DOMNULUI NOSTRU ISUS CRISTOS
SF VASILE CEL MARE; ANUL NOU CIVIL
(Toate ale sărbătorii; Ap Col 2, 8-12; Ev Lc 2, 20-21 și 40-52)
Harți
JOI 02 Sf Silvestru, papa Romei; Sf Genoveva
(Înainteserbarea Botezului Domnului)
 
VINERI 03 Sf Pf Maleahi; Sf M Gordie
(Orele Împărătești; Post)
 
SÂMBĂTĂ 04 Sinaxa Sf 70 Apostoli; Cuv Teoctist din Sicilia
(Sâmbăta dinaintea Botezului Domnului)
 
DUMINICĂ 05 DUMINICA DINAINTEA BOTEZULUI DOMNULUI (Botezul lui Ioan)
Sf M Teopempt și Teona; Cuv Sinclitichia
V 3; L 6; Ap 2 Tim 4, 5-8; Ev Mc 1, 1-8)
(Ajunul Bobotezei)
 
LUNI 06 BOTEZUL DOMNULUI IN IORDAN (Boboteaza)
(Toate ale sărbătorii; Sfințirea cea mare a apei; Ap Tit 2, 11-14 și 3, 4-7; Ev Mt 3, 13-17)
 
MARȚI 07 SF IOAN BOTEZATORUL ȘI ÎNAINTEMERGĂTORUL DOMNULUI
Sf Niceta de Remesiana, Ap daco-romanilor
(Ap Fap 19, 1-8; Ev In1, 29-34)
 
MIERCURI 08 Cuv Gheorghe Hozevitul și Emilian Mărturisitorul; Cuv Domnica  
JOI 09 Sf. m. Polieuct.  
VINERI 10 Sf. Grigore de Nissa; cuv. pr. Marcian; Sf. ep. Domețian.  
SÂMBĂTĂ 11 Cuv Teodosie cel Mare, începătorul vieții de obște
(Sâmbăta după Botezul Domnului)
 
DUMINICĂ 12 DUMINICA DUPĂ BOTEZUL DOMNULUI (Începutul propovăduirii Domnului)
Sf M Tatiana diaconița
(V 4; L 7; Ap Ef 4, 7-13; Ev Mt 4, 12-17)
 
LUNI 13 Sf M Ermil și Stratonic; Sf Ilarie de Poitier ep  
MARȚI 14 Cuv Părinți uciși în Sinai și Rait; Cuv Teodul
(Întroptirea sărbătorii Botezului Domnului)
 
MIERCURI 15 Cuv. Pavel din Teba; Ioan Colibașul.  
Ziua Sărbătoarea Post
JOI 16 Cinstirea lanțului Sf. Apostol Petru.  
VINERI 17 Cuv. Antonie cel Mare.  
SÂMBĂTĂ 18 Sf Atanasie și Ciril ai Alexandriei
(Începe Octava de rugăciune pentru unitatea creștinilor)
 
DUMINICĂ 19 DUMINICA A 29-A DUPĂ RUSALII (a celor zece leproși)
Cuv Macarie Egipteanul; Sf Arsenie și Marcu ep
(V 5; L 8; Ap Col 3, 4-11; Ev Lc 17, 12-19)
 
LUNI 20 Cuv Eftimie cel Mare  
MARȚI 21 Cuv. Maxim Mărturisitorul; Sf. m. Neofit; [Sf. m. Agneza].  
MIERCURI 22 Sf. ap. Timotei; Sf. m. Anastasie Persanul.  
JOI 23 Sf. m. Clement și Agatanghel.  
VINERI 24 Cuv. Xenia; [Sf. ep. Francisc de Sales].  
SÂMBĂTĂ 25 Sf Grigorie de Nazianz; Sf Bretanion al Tomisului
(Încheierea Octavei de rugăciune pentru unitatea creștinilor)
 
DUMINICĂ 26 DUMINICA A 32-A DUPĂ RUSALII (a lui Zaheu)
Cuv Xenofon, soția sa Maria și fiii lor, Arcadie și Ioan
(V 6; L 9; Ap 1 Tim 4, 9-15; Lc 19, 1-10)
 
LUNI 27 Aducerea moaștelor Sf Ioan Gură de Aur  
MARȚI 28 S Efrem Sirul, c (+ 373). [S Toma de Aquino, c (+ 1274)].  
MIERCURI 29 Aducerea moaștelor Sf. ep. Ignațiu Teoforul.  
JOI 30 SF TREI IERARHI VASILE CEL MARE, GRIGORIE TEOLOGUL ȘI IOAN GURĂ DE AUR; Sf M Ipolit, papa Romei
(Ap Evr 13, 7-16; Ev Mt 5, 14-19)
 
VINERI 31 Sf Doctori fără de arginți Chir și Ioan; Sf Ioan Bosco