Calendar :: Greco-catolic :: 2008 :: 06 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2021 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

IUNIE 2008

2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 01 DUMINICA 6 dP (a Orbului din naștere). G 5 Ev Î VIII. Sf m Iustin Filosoful și cei împreună cu dânsul (+165)  
LUNI 02 Sf Nichifor arhiep C-pol (+829) În timpul săpt Ap și Ev săpt 6 dP  
MARȚI 03 Sf m Lucilian și Paula (sec III)  
MIERCURI 04 Sf Mitrofan arhiep C-pol (+314) Post
JOI 05 ÎNĂLȚAREA DOMNULUI (Ispasul). Ziua Eroilor. Ev U a Înv III Fap 1,1-12 Lc 24,36-53 Sf m Dorotei ep Tirului (+362)  
VINERI 06 Cuv Visarion făcătorul de minuni și Ilarion cel Nou (+845) Post
SÂMBĂTĂ 07 Sf m Teodot ep Ancirei (+303)  
DUMINICĂ 08 DUMINICA 7 dP (a Sf. Părinți de la Niceea - 325). G 6 Ev Î X. Fap 20,16-18. 28-36 In 17,1-13 Întoarcerea moaștelor Sf Teodor Stratilat  
LUNI 09 Sf Chiril arhiep al Alexandriei (+444) În timpul săpt Ap și Ev săpt 7 dP  
MARȚI 10 Sf m Alexandru, Antonin și Timotei ep (sec IV)  
MIERCURI 11 Sf Ap Bartolomeu și Barnaba (sec I) Post
JOI 12 Cuv Onofrei (sec V) și Petru de la Athos (+892)  
VINERI 13 Sf m Achilina (+293); Sf Trifilie ep (+343); [Sf Anton de Padova (+1231)]. Post
SÂMBĂTĂ 14 Sf pf Elisei; Sf Metodie Mărturisitorul arhiep C-pol (+847). Pomenirea morților- Sâmbăta dinaintea Rusaliilor  
DUMINICĂ 15 DUMINICA RUSALIILOR - COBORÂREA SFÂNTULUI SPIRIT Ev U In 20,19-23 Fap 2,1-11 In 7,37-53; 8,12. Vecernia plecării genunchilor Sf pf Amos, Sf Ieronim (+420)  
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 16 LUNEA RUSALIILOR, SERBAREA SFINTEI TREIMI. Ev U In 20,19-23 Ef 5,8-19 Mt 18,10-20 Sf Tihon ep (sec V) În timpul săpt Ap și Ev săpt 1 dR  
MARȚI 17 Sf m Manuel, Sabel și Ismail (sec IV)  
MIERCURI 18 Sf m Leontie (+70). Harți
JOI 19 Sf Ap Iuda Tadeu  
VINERI 20 Sf m Metodie ep (+311) Harți
SÂMBĂTĂ 21 Sf m Iulian din Tars.  
DUMINICĂ 22 DUMINICA 1 dR (a Tuturor Sfinților). G 8 Ev Î I. Evr 11,33-12,2 Mt 10,32-35. 37-38;19,27-30 Începe perioada Octoihului Sf m Eusebiu de Samosata ep (+379); [Sf Paulin de Nola (+431)]  
LUNI 23 Sf m Agripina (sec III) Începe postul Sf. Apostoli Petru și Pavel. În timpul săpt Ap și Ev săpt 2 dR Post
MARȚI 24 NAȘTEREA SF. IOAN BOTEZĂTORUL (Sânzienele). Ev U Lc 1,24-25. 57-68. 76. 80 Ap Rom 13,11-14,4 Ev Lc 1,1-25. 57-68. 76. 80 Post
MIERCURI 25 Cuv M Febronia (sec IV) Post
JOI 26 Cuv David din Tesalonic (+530) Post
VINERI 27 Cuv Samson primitorul de străini (sec IV) Post
SÂMBĂTĂ 28 Aducerea la Roma a moaștelor Sf taumaturgi Cir și Ioan Post
DUMINICĂ 29 DUMINICA 2 dR (Chemarea Apostolilor). Sf PETRU ȘI PAVEL(+67). G 1 Ev Î II. Rom 2,10-16; II Cor 11,21-12,9 Mt 4,18-23; Mt 16,13-19  
LUNI 30 Serbarea celor 12 sfinți Apostoli. În timpul săpt Ap și Ev săpt 3 dR