| Biserica Sf. Gheorghe Tunarii Vechi
| ||||||||
| Religie: | Ortodox | |||||||
| Localitate: | Tunarii Vechi | |||||||
| Comună: | Poiana Mare | |||||||
| Judet: | Dolj | |||||||
| Cod postal: | 207472 | |||||||
| Telefon: | NU deţinem nr. de Telefon (al preotului sau parohiei)... | |||||||
| Adresa de e-mail: | NU deţinem adresa de e-mail... | |||||||
| Adrese utile: | www.mitropoliaolteniei.ro, www.poianaMare.ro, www.cjDolj.ro, dj.prefectura.mai.gov.ro | |||||||
| Preot: | Ancuta Nicolae | |||||||
| Hram: | Sf. M. Mc. Gheorghe | |||||||
| Stil arhitectonic: | Traditional muntenesc | |||||||
| Detalii: | Biserica Ortodoxa cu hramul Sf. Gheorghe, a fost construita dupa cel de al doilea razboi mondial (1945) , ca urmare deteriorarii celei vechi (anul 1862) , din cauza cutremurelor de pamant de la sfarsitul secolului 19 si celor din prima jumatare a secolului 20, mai ales a celui din anul 1940 si a fost tarnosita, sfintita in anul 1951, preot paroh fiind Florea Mitroi si mitropolit al Olteniei, Firmilian. Este in plan orizontal, sub forma de cruce; are 3 turle, una spre rasarit, cea mai inalta, de aproximativ 30 m si 2 la apus, de 20-25 m, fiecare din turle au in varf cruci din fier forjat, implantate in cate o sfera; peretii sunt din caramida arsa pe fundatie de beton iar acoperisul, din bolti de caramida si este protejat de tabla galvanizata; pictura murala interioara a fost realizata in culori de aquarela, de pictorul Calopareanu. Au slujit aici urmatorii preoti: Lozan Ion, Lozan C-tin, Mitroi Florea, Giurgiulescu Gh. , Stoica Lucian, iar in prezent Ancuta Nicolae. Este considerata in popor ca avand leac, fapt pentru care foarte multi oameni vin sa se roage. | |||||||
| Nr. vizualizari: | 10166 | |||||||
| Data ultimei vizualizari: | 2026-06-24 21:34:53 | |||||||
| Data ultimei actualizări: | 2014-09-04 11:40:55 | |||||||
| Data incarcarii pe sit: | 2006-07-13 18:33:57 | |||||||
| Nr. Mesaje: | 2 | |||||||
| Precizări: (2014-03-12) | In anul 1990,din initiativa preotului Stoica Lucian si inginerului Stoian Virgil, cu sprijinul localnicilor, in memoria eroilor satului cazuti in Razboiul de Independenta, in Primul si cel de al Doilea Razboi Mondial, in preajma bisericii, s-a construit un monument din beton armat,sub forma de obelisc, in varf cu o cruce din marmura, cu numele si prenumele eroilor inscrise pe placi, tot din marmura,incastrate in beton; maistori constructori: Stoian Patru(a lui Petcu) si Carsin Iulica; maistor fierar: Bozgan Marius. La sfintire au participat un mare numar de oameni, mitropolitul Olteniei: Nestor Vornicescu, ierarhi si slujitori din parohiile invecinate. | |||||||
| Mulţumiri: (2012-01-12) | Ii multumesc PARINTELUI ANUTA NICOLAE pentru sprijinul acordat. BISERICA SF GHEORGHE are HAR merita sa va RUGATI la ICOANA MAICI DOMNULUI DOANME AJUTA | |||||||
| Nr. Fotografii: | 1 | |||||||
Clic pe fotografii pentru a le vedea in format marit!
Vedere din lateral |
Timp total: 0.03s...
[]:1