Calendar :: Greco-catolic - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2017 BISERICI.org

Noutăți în... e-mail!

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

DECEMBRIE 2017

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 01 Sf Pf Naum
Unirea Transilvaniei cu România. Sărbătoare Națională. Te Deum.
 
SÂMBĂTĂ 02 Pf. Avacum.  
DUMINICĂ 03 DUMINICA A 31-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea orbului din Ierihon)
Sf Pf Sofronie; Sf Francisc Xaveriu
(V 1; L 4; Ap 1 Tim 1, 15-17; Ev Lc 18, 35-43)
 
LUNI 04 Sf M Varvara; Cuv Ioan Damaschinul  
MARȚI 05 Cuv. Sava cel Sfințit  
MIERCURI 06 SF. AEP. NICOLAE DE LA MIRA LICIEI, FĂCĂTORUL DE MINUNI. EvU Lc 6,17-23; Ap Evr 13,17-21; Ev Lc 6,17-23.  
JOI 07 Sf Ambroziu al Milanului  
VINERI 08 Cuv Patapie  
SÂMBĂTĂ 09 ZĂMISLIREA SF FECIOARE MARIA DE CĂTRE SF ANA
(NEPRIHĂNITA ZĂMISLIRE)
 
DUMINICĂ 10 DUMINICA A 27-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea femeii gârbove)
Sf M Mina, Ermoghen și Eugraf; Fer Anton Durcovici
(V 2; L 5; Ap Ef 6, 10-17; Ev Lc 13, 10-17)
 
LUNI 11 Cuv Daniel Stâlpnicul  
MARȚI 12 Sf. ep. Spiridon al Trimitundei Taumaturgul.  
MIERCURI 13 Sf. m. Eustratie, Axentie, Eugen, Mardarie și Orest; Sf. m. Lucia.  
JOI 14 Sf M Tirs, Calinic, Filimon, Arian și Apolonie; Sf Ioan al Crucii  
VINERI 15 Sf M Elefterie  
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 16 Sf Pf Agheu  
DUMINICĂ 17 DUMINICA A 28-A DUPĂ RUSALII (a Sf Strămoși; Pilda celor poftiți la cină)
Sf Pf Daniel și cei 3 tineri: Anania, Azaria și Misael
(V 3; L 6; Ap Col 1, 12-18; Ev Lc 14, 16-24)
 
LUNI 18 Sf M Sebastian și Zoe  
MARȚI 19 Sf. m. Bonifaciu.  
MIERCURI 20 Sf. ep. m. Ignațiu Teoforul.  
JOI 21 Sf M Iuliana din Nicomedia  
VINERI 22 Sf M Anastasia Romana, izbăvitoarea de otravă  
SÂMBĂTĂ 23 Sf 10 M din Creta
(Sâmbăta dinaintea Nașterii Domnului)
 
DUMINICĂ 24 DUMINICA DINAINTEA NAȘTERII DOMNULUI (Cartea Neamului)
Sf Cuv M Eugenia
(V 4; L 7; Ap Evr 11, 9-10; 32-40; Ev Mt 1, 1-25)
(Ajunul Crăciunului)
 
LUNI 25 NAȘTEREA DOMNULUI NOSTRU ISUS CRISTOS (CRĂCIUNUL)
(Toate ale sărbătorii; Ap Gal 4, 4-7; Ev Mt 2, 1-12)
 
MARȚI 26 SERBAREA MAICII DOMNULUI
(Fuga în Egipt)
Sf M Eftimie
(Ap Gal 1, 11-19; Ev Mt 2, 13-23)
 
MIERCURI 27 SF ARHIDIACON ȘTEFAN, PRIMUL MARTIR
Cuv Teodor Mărturisitorul
(Ap Fap 6, 8-15; 7, 1-5 și 47-60; Ev Mt 21, 33-44)
Harți
JOI 28 Sf. 200 m. arși de vii în Nicomidia.  
VINERI 29 Sf Prunci nevinovați uciși de Irod; Cuv Marcel Achimitul Harți
SÂMBĂTĂ 30 Sf M Anisia; Cuv Zotic, hrănitorul de orfani
(Sâmbăta după Nașterea Domnului)
 
DUMINICĂ 31 DUMINICA DUPĂ NAȘTEREA DOMNULUI
(Sf Iosif, Logodnicul Mariei, David Împăratul și Sf Ap Iacob, rudenia Domnului)
Cuv Melania Romana; Sf M Hermes
(V 5; L 8; Ap Gal 1, 11-19; Ev Mt 2, 13-23)
(Întroptirea sărbătorii Nașterii Domnului)